24. november 2025 Ditte Olsen
Det uformelle tema, som kristelig lægeforenings årsmøde 2025 kom til at kredse om, var, hvordan man hjælper andre med ikke at føle sig alene – hverken i studie, job eller i smertelige livsvilkår.
Læs mere »
17. november 2025 Ditte Olsen
Thomas Nørrelykke Nissen holdt foredraget: Børn og palliation på årsmøde 2025.
Læs mere »
13. november 2025 Ditte Olsen
Siska Dame Christensen holdt foredraget: Læge i Bangladesh på årsmøde 2025.
Læs mere »
14. oktober 2025 Ditte Olsen
Kristelig Lægeforenings nyvalgte bestyrelse har nikket til, at formand og næstformand i den kommende periode fungerer som ledelses-makkerpar.
Læs mere »
4. september 2025 Ditte Olsen
Årsskriftet: Serpens Aeneus er nu tilgængeligt online. Heri kan du bl.a. læse omtale af årsmødets foredragsholdere og temaer.
Læs mere »
23. juni 2025 Ditte Olsen
Har man i Danmark ret til at få sundhedsvæsenets bistand til afkortning af livet? Bogen: “Døden er ikke din egen” tager fat på dette højaktuelle og meget svære emne.
Læs mere »
1. juni 2025 Ditte Olsen
Kristelig Lægeforening har igen i år doneret 10.000 kroner til IMCDA’s indsamling til fordel for Ukraine.
Læs mere »
30. april 2025 Ditte Olsen
Sex er et tovejs-tabu mellem læge og patient. Det er lægens ansvar at bryde det, så patienten (også) kan få hjælp til udfordringer i sexlivet.
Læs mere »
2. april 2025 Ditte Olsen
Spørgsmålet om aktiv dødshjælp deler ikke vandende så meget som spørgsmålet om abort.
Læs mere »
12. december 2025 af Ditte Olsen
En lindring for forpinte mennesker
Bogen: Bag vandfaldet – om depression, angst og sorg er præget af stor omsorg.
Læs mere »