Kristelig Lægeforening kontakt@kristeliglaegeforening.dk

KLF på besøg i Finland

CNCMS er betegnelsen for samarbejdet mellem nordiske kristelige lægforeninger.

Kaja Roager Christensen og Mai Froberg Sørensen fra KLF’s bestyrelse deltog sidst i marts i en weekend i Finland, hvor de mødtes med  repræsentanter fra de andre nordiske bestyrelser, samt fra ICMDA.  

Kaja fortæller: “Vi fik snakket en masse om, hvad der rører sig i de forskellige lande. Det er en fantastisk mulighed for at dele udfordringer og fremtidsplaner med hinanden i nogle lande, der ofte står med samme dilemmaer og udfordringer.” 

“CNCMS-mødet blev holdt sideløbende med Finlands lægeforenings årsmøde, så vi fik mødt en masse spændende læger, tandlæger og medicinstuderende. Det kom der mange gode snakke ud af – både om vores hverdage, men også ud fra bl.a. Peter Saunders (kirurg og CEO for ICMDA) bibeltimer og andre oplæg i løbet af weekenden.” 

Vores 2 bestyrelsesmedlemmer fik også anledning til at præsentere KLF ved det finske årsmøde. I et nordisk fællesskab med ligesindede er der inspiration at hente for en lille dansk forening, er de begge enige om. Og hvem ved? Måske skal de nordiske samarbejdspartnere inviteres til at besøge Danmark på et tidspunkt?

CNCMS = The Collaboration of Nordic Christian Medical Societies